Geçici ateşkes belirsizliği: Hamas, İsrail’le rehineler konusunda müzakere etmeden önce Gazze saldırılarının sonlandırılmasını istiyor

T24 Dış Haberler

Hamas ile İsrail arasında yeni bir geçici ateşkes sağlanması için temaslar sürerken, Hamas’ın İsrail’in Filistin bölgelerine saldırılarının tamamen durmasından başka bir şartı konuşmayacağı belirtildi.

ABD, çarşamba günü Mısır’da yeni bir ateşkes için “çok ciddi müzakerelerin” gerçekleşmekte olduğunu söyledi ancak Hamas’ın gündeme getirdiği iddia edilen talepler nedeniyle anlaşmanın ne kadar yakın olduğu belirsizliğini sürdürüyor.

Müzakereler devam ederken, New York’ta da Birleşmiş Milletler’in daha uzun bir ateşkes ve daha çok insani yardımla ilgili tasarısının oylaması üçüncü kez ertelendi. 

Hamas lideri İsmail Haniye’nin çarşamba günü daha önceki ateşkes anlaşmasına aracılık eden ülkelerden Mısır’a gitmesi, görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğine dair bir işaret olarak algılanmıştı. Haniye, en son Mısır’a 7 günlük geçici ateşkes sağlanmadan önce gitmişti. 

Reuters’a konuşan kaynaklar, temsilcilerin hala Gazze’de tutulan hangi rehinelerin ve İsrail’in elindeki hangi tutukluların serbest bırakılabileceği konusunda “yoğun bir şekilde” müzakere yapıldığını belirtti. 

Elinde rehineler bulunan bir başka Gazzeli grup İslami Cihad’ın temsilcilerinin de perşembe günü Mısır’a gelmesi bekleniyor. 

Ancak, İsrail ve Hamas’ın farklı beklentileri olduğuna dair mesajları, anlaşmanın ne kadar yakın olduğuyla ilgili soru işaretleri yarattı. Hamaslı yetkililer uzun bir ateşkes istediklerini vurgularken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bunu “kısa bir ara” olarak gördüklerini vurguladı. 

Hamas’ın medya danışmanı Tahir el-Nono, Reuters’a yaptığı açıklamada Gazze’ye askeri operasyon bitene kadar ve bölgeye giren insani yardım artana kadar daha fazla rehinenin serbest bırakılması konusunu ele almayacaklarını belirtti. 

Nono, Kahire’de verdiği söyleşide, “Tutuklu konusu, bu konu nihayetine ulaştığında ele alınabilir. İsrail saldırganlığını sürdürürken müzakereden söz edemeyiz. Tutuklulara dair müzakereler, saldırılar durduktan sonra yapılmalı” dedi. 

Danışman, “Mısır’daki kardeşlerimizle de konuştuk, saldırganlıkla ilgili duruşumuzu anlattık ve birinci önceliğimizin durması olduğunu vurguladık” diye konuştu.

Reuters’a konuşan kaynak, İsrail’in de bütün kadın ve hasta/yaralı erkeklerin serbest bırakılmasını talep ettiğini vurguladı.

Hamas ve İsrail’in Katar’la Mısır aracılığında Kasım sonunda vardığı bir haftalık ateşkeste Hamas 86 kadın ve çocuk rehine; İsrail de 240 Filistinli kadın ve çocuk tutuklu serbest bırakmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx