İsveç’in NATO Üyeliğine Karşı Türkiye’nin İtirazları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsveç lideri Kristersson arasında gerçekleşen görüşmeden mutabakat çıktı. Buna göre Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine destek verecek. İsveç ise Türkiye’nin AB üyeliğine, yaptırımların kaldırılmasına ve vize serbestisine destek verecek. Bu karar hakkında konuşan MHP lideri Bahçeli, “Milli varlığımızı tehdit eden, kanlı terör örgütlerine kucak açan, bunların terörist devşirmesine kendi başkentinde göz yuman bir ülkeyle bir güvenlik mimarisinin bünyesinde nasıl buluşacağız? Bunu nasıl hazmedeceğiz?” dedi. Bahçeli, eleştirilerini “Nitekim karar Sayın Cumhurbaşkanımızındır” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE DAYATMALARI SİNEYE ÇEKECEK KABİLE DEVLETİ DEĞİLDİR”

Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları: “İsveç’in üyeliğine karşı Türkiye’nin haklı ve meşru itirazları vardır. İsveç hükümetinin Kur’an-ı Kerim’e yönelik şerefsiz saldırıları alttan aldığı, sıkışınca da cılız kınama mesajları bilinen bir husustur. Türkiye, dayatmaları sineye çekecek kabile devleti değildir. NATO’nun açık kapı politikası da iç ve dış güvenliğimizden daha önemli olamayacaktır.

“İSVEÇ PKK’NIN AVRUPA’DAKİ MAĞARASIDIR”

Milli varlığımızı tehdit eden, kanlı terör örgütlerine kucak açan, bunların terörist devşirmesine kendi başkentinde göz yuman bir ülkeyle bir güvenlik mimarisinin bünyesinde nasıl buluşacağız? Bunu nasıl hazmedeceğiz? Sadece F-16 ile ilgili parmak sallanıyor diye tamam mı diyeceğiz. İsveç, PKK’nın Avrupa’daki mağarasıdır. Kandil neyse Stockholm aynısıdır. Nitekim karar Sayın Cumhurbaşkanımızındır. 26 üyesi NATO ülkesi olan Avrupa Savunma Birliği içinde İsveç de yer almaktadır. 19 Haziran 2023’te ABD’ye ait iki adet bombardıman uçağının İsveç’e konuşlanması tesadüf değildir. NATO’nun da Türkiye’nin taleplerinin gözetmesi ihmali olmayan bir sorumluluğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx