41 işçi tünelde mahsur: Sondaj makinesi zarar gördü, çalışmalar durdu

Hindistan’da yol çalışması sırasında inşaatı süren tünelin bir kısmının çökmesi sonucu mahsur kalan 41 işçi için kurtarma çalışmaları bir haftadır sürüyor. Çalışmalar dün sondaj makinesinin hasar görmesi sonucu kesintiye uğradı.

‘YENİ SONDAJ MAKİNESİ OLAY YERİNE ULAŞTI’

Reuters’a konuşan devlete bağlı Ulusal Karayolları ve Altyapı Geliştirme Şirketi (NHIDC) Direktörü Anshu Malik Halko, Uttarakhand eyaletindeki çalışmalara ilişkin açıklamasında, yeni bir sondaj makinesinin olay yerine ulaştığını, önce hasar gören makinenin tünelden çıkarılacağını, sonra çalışmaların süreceğini söyledi. Direktör, “Bu, zaman alacak; ne kadar süreceği hakkında yorum yapamam. Bu hassas ve riskli bir operasyon” dedi. Yetkililer daha önce 40 olarak açıklanan mahsur işçi sayısını da 41 olarak revize etti.

Ne olmuştu?

Hindistan’da 12 Kasım’da yol çalışması sırasında inşaatı devam eden tünelin bir kısmı çökmüştü. Yetkililer, enkazda en az 40 işçinin mahsur kaldığını, boru aracılığıyla işçilere oksijen ve yiyecek tedarik edildiğini ifade etmişti. Enkaz altındaki işçilerden bazılarında sağlık sorunları başladığı bildirilmişti.

Bir haftadır devam eden çalışmalar esnasında tünelin içinden gelen çatlama sesi üzerine sondaj makinesinin hasar gördüğünü tespit eden yetkililer, kurtarma çalışmasını durdurmuş, çalışmaların kaldığı yerden devam edebilmesi için yeni makinelerinin bölgeye gelmesini beklediklerini aktarmıştı. Afet yönetimi yetkilisi Devendra Patwal, enkaz kaldırma çalışmalarının şimdiye kadar 24 metre ilerlediğini ifade etmişti. Patwal, işçilerin yaklaşık 60 metre derinlikte olduğunu tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx