Aliyev’i kızdıran harita

Ayrılıkçı Karabağ yönetiminin binasına giren Aliyev, masanın üzerinde “Büyük Ermenistan” haritasını görünce, “Bunların hastalığı işte budur! Sözde Büyük Ermenistan. Onların bahtını kara eden de budur” dedi.

Söz konusu haritada Türkiye ve Azerbaycan topraklarının yarısı ve Gürcistan topraklarının bir kısmı “Büyük Ermenistan” toprağı olarak gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Aliyev, 19 Eylül’de Karabağ’daki ayrılıkçı Ermenilere karşı düzenlenen terörle mücadele operasyonunun ardından Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçen bölgeleri ilk kez ziyaret ederek, Hankendi, Hocalı ve Agdere kentlerinde Azerbaycan bayrağını göndere çekti.

Aliyev’in ziyareti Rus medyasında da geniş yer aldı. Rus resmi gazetesi Rossiyskaya, iktidardaki 20. yılıyla ilgili yazısında, Aliyev’in Azerbaycan’ın tarihi toprağı Karabağ’ı işgalden kurtardığını yazdı.

Rus Vestnik Kavkaza Haber Ajansı yorumcusu Andrey Petrov ise, “Sözde Karabağ yöneticilerinin birinin masasında bulunan bu harita, Ermenistan’ın Karabağ ihtilafının barış yoluyla çözülmesinden yana olmadığını ortaya koyuyor. Hatırlarsanız, daha önce Ermenistan askeri yetkilileri, ‘Yeni savaş yeni topraklar’ açıklamalarıyla Azerbaycan’ı tehdit ediyordu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx