Benzin ve motorine gelen büyük zamma tepki yağıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre akaryakıtta ÖTV tutarları arttı. 6 liralık artış gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıdı.
İstanbul’da benzinin litresi 28.05 liradan 34.05 liraya, motorinin litresi ise 26.32 liradan 32.32 liraya yükseldi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Seçimlerden sonra başlayan vergi artışlarına ve zamlara akaryakıtın da dahil edilmesine başta siyasetçiler ve ekonomistler olmak üzere birçok kesim tepki gösterdi.

CHP’Lİ AĞBABA: SEÇİMDEN BU YANA BENZİN VE MOTORİNE 12 LİRA ZAM GELDİ

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba sosyal medya hesabından “15 Temmuz gecesi Selalar okunurken, Ekonomist Erdoğan, benzinin litre fiyatını 34 TL’ye, motorinin litre fiyatını 32 TL’ye yükseltti…!! 28 Mayıs’ta; benzin 20.57 lira, motorin 19.34 liraydı. Seçimlerden bugüne benzin ve motorine ortalama 12 lira zam geldi. Seçimden önce refah vaat edenler, seçimden sonra zam olup yağıyorlar” paylaşımını yaptı.

DAVUTOĞLU’NDAN 15 TEMMUZ VURGULU TEPKİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise şu ifadeleri kullandı:
“Bu asil milletin kahramanlık destanı yazdığı günün gecesinde salalar okunurken iktidarın milletimize reva gördüğü bu zam kabul edilemez, yazıklar olsun.”

SARIGÜL’DEN VİDEOLU PAYLAŞIM

Benzin fiyatlarına bir videoyla tepki gösteren CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, “Görüyorsunuz, akmakta bile zorlanıyor. Neden biliyor musunuz? Bir bardak benzin olmuş 10 TL. 10 TL ile teker nasıl dönecek” ifadelerini kullandı.

AKŞENER: CEFAYI BAL EYLEMEK MİLLETE

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Geçtiğimiz hafta yapılan zamlarla, yeni maaşlar daha yatmadan erimişti. Dün gece itibariyle, eski maaşları da yemeye başladılar. Peki iktidarın şatafatlı hayatında bir değişim var mı? Yok! Cefayı bal eylemek millete, sefasını sürmekse saray ve şürekâsına…

DESTİCİ’DEN KOLAYCILIK ELEŞTİRİSİ

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:
“-Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) yüzde 200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır.
– ÖTV dolaylı bir vergi düzenlemesidir. Yani yoksulla zenginin, geliri düşük olanla yüksek olanın aynı oranda ödediği vergidir. Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine mesela, doğalgazda geliri yüksek olanlara uygulanan sübvanse (yüz milyarca TL) ile siyasi partilere verilen milyarlarca TL hazine yardımı kaldırılabilirdi.
– Ekonominin şoför mahallinde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça değildir. Ayrıca bugüne dek yapılan tüm iyileştirmeleri de değersiz kılmaktadır.”

ÖZGÜR DEMİRTAŞ’TAN ESPRİLİ TEPKİ

Ekonomist Özgür Demirtaş da duruma kendine has esprili bir üslup ile yaklaşarak “Hep 5000 liralık alıyorum” yazdı.
ENAG Kurucusu ve Cumhuriyet yazarı Prof. Dr. Veysel Ulusoy da “Herkes ÖTV zammı/artışı hakkında bilgi veriyor. Hiç haykıran yok” ifadelerini kullandı.
Ekonomist Mustafa Sönmez, “Benzine 5 TL ÖTV zammı, 1 TL de KDV’si, 6 TL ZAM! İstanbul’da benzin 33 TL’nin, motorin 32 TL’nin üstünde. 1,1 trilyonluk ek bütçeye ek olarak Erdoğan’a 2.1 trilyona kadar borçlanma yetkisi verildi. Nereden gelecek değirmenin suyu? Vergiden. Vur abalıya. Daha bu ne ki” ifadelerine yer verdi. Sönmez diğer paylaşımında da “Benzin ve motorinden sonra zam sırası elektrik ve doğalgazda. Otomobil tüp gazına, ev tüplerine de ÖTV, KDV zammı ya geldi ya gelecek” dedi.

MAHFİ EĞİLMEZ: YANLIŞ POLİTİKA SONRASI NE OLMASINI BEKLİYORDUNUZ ?

Ekonomist Mahfi Eğilmez’den de konuyla ilgili bir paylaşım geldi. Eğilmez kişisel twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kusura bakmayın ama bu kadar yanlış bir ekonomi politikası ve yanlış faiz uygulamasının sonunda ne olmasını bekliyordunuz? Benzinde ve doğalgazda indirim mi olacaktı?” yorumunda bulundu.

MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI: ALIM GÜCÜNÜ DÜŞÜRECEK

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dün gece Resmi Gazete’de yer alan ÖTV zamlarının ardından yayınladığı mesajda fiyat artışlarının alım gücünü düşüreceğini belirtti. Yalçın, Twitter’da yazdığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Dün gece akaryakıt fiyatları yaklaşık yüzde 25 artırıldı. Akaryakıt fiyatlarında yapılan bu artışlar bugünden itibaren bütün gider kalemlerine fazlasıyla yansıtılacaktır. Fiyatlar artacak, enflasyon yükselerek sabit gelirlilerin, emeklilerin alım gücü daha da düşecektir. Kamu işvereni enflasyon beklentisi ve hedefi rakamlarını güncellemelidir. 7. Dönem Toplu Sözleşme masasına bu artışları dikkate alarak; adil, alım gücünü yükseltecek ve beklentilerimizi karşılayacak tekliflerle gelmelidir” İfadesini kullandı.

ÜCRETLER ZİRVEDE

Düzenleme öncesinde motorinin litresi İstanbul’da 26,32 lira, Ankara’da 26,80 lira, İzmir’de 26,97 liradan satılıyordu. Benzin litre fiyatı ise dün gelen son zam ile İstanbul’da 28,05 lira, Ankara’da 28,53 lira, İzmir’de 28,63 lira olmuştu. ÖTV artışından sonra akaryakıt fiyatları gece geç saatlerinse güncellendi. Benzinin litre fiyatı 35,90 liraya, motorin 33,18 liraya yükselirken, otogaz 15.91 lira oldu

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx