HÜRKUŞ-2 için teslimat tarihi belli oldu

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ için Türk Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz yıllarda 15 adetlik bir siparişte bulunmuştu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından 15 adet HÜRKUŞ uçağının üretimi gerçekleştirilmiş ancak uçaklar, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmemişti.

Türk Hava Kuvvetleri için üretilen uçaklar, aradan geçen zaman zarfı içerisinde Afrika’daki farklı ülkelere ihraç edildi. Öte yandan HÜRKUŞ-2 Projesi kapsamında yeni ve hafifletilmiş yapıda bir HÜRKUŞ uçağının üretilmesi kararlaştırıldı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; TUSAŞ’ın HÜRKUŞ-2 teslimatlarına, en geç 2025 yılına kadar başlaması planlanıyor. Başta siparişi verilen 15 adet HÜRKUŞ uçağı, HÜRKUŞ-2 konfigürasyonunda 2025 yılında teslim edilecek.

HAVA YER ENTEGRASYON UÇAĞI GELİYOR

Öte yandan TUSAŞ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 135. Filo için HÜRKUŞ-HYEU (Hava Yer Entegrasyonu Uçağı) konfigürasyonunu geliştirmişti. Elektro-optik kamera, oto pilot destekli ve milli mühimmatları atabilen HÜRKUŞ-HYEU’nun tasarım ve geliştirme faaliyetleri de bir taraftan devam ediyor.

Asfaltsız pistlere de iniş yeteneğine sahip olacak HÜRKUŞ-HYEU’ya, Uydu Haberleşme (SATCOM) faydalı yükü de entegre edilecek. HÜRKUŞ-HYEU’da birisi gövde altındaki Elektro-Optik yuvası olmak üzere toplamda 5 faydalı yük istasyonu bulunacak.

HÜRKUŞ-C HAFİF TAARRUZ UÇAĞI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ilgilendiği HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı için de çalışmalar durmuş değil. 6 adet silah istasyonu ile sensörler için gövde altında 1 adet faydalı yük istasyonuna sahip olacak HÜRKUŞ-C için de tasarım faaliyetleri devam ediyor.

HÜRKUŞ-2’nin tamamlanmasına müteakiben HÜRKUŞ-C prototipinin üretilmesi ve kalifikasyon/sertifikasyon ile seri üretim faaliyetlerinin başlaması bekleniyor.

HÜRKUŞ-C, taarruz helikopterleri ile SİHA’lar/savaş uçakları arasında bir seçenek olacak.

Genel Özellikler: HÜRKUŞ-C

Zırhlandırılmış Yapı
Kendini Koruma Sistemleri
Gece Görüş Uyumlu Dijital Kokpit
Gelişmiş Aviyonik Sistemler
EO/IR Görüntüleme ve Hedefleme Sistemi
Gerçek Zamanlı Veri ve Video Aktarımı
Dijital Güvenli Haberleşme Yeteneği

HARİCİ YÜK KAPASİTELERİ
Genel Maksat Bombaları
Milli Mühimmatlar (HGK-3, KGK-82, CİRİT, UMTAS)
12,7 ve 20 mm top sistemleri
2,75 inç roket çeşitleri
Uluslararası lazer güdümlü mühimmat çeşitleri
Eğitim bombaları (BDU33 ve MK106)
Harici Yakıt Tankları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx