Pesonun değer kaybettiği Arjantin’de banknot yakan taraftarlara hapis cezası

Arjantin, ülkedeki maçlara katılırken banknot yakan ya da yırtan yabancı futbol taraftarlarına ceza verileceğini açıkladı. Ev sahibi takımlara karşı, değer kaybeden Arjantin pesosunun yakılması veya yırtılmasının yaygın bir eylem olduğu ülkede bu eylemleri gerçekleştirenlere 30 güne kadar hapis cezası verileceği bilgisi paylaşıldı.

Yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 116 düzeyinde izlediği ve ülkenin ulusal para birimi Arjantin pesosunun değer kaybının sürdüğü Güney Amerika ülkesine özellikle Brezilya ve Şili gibi bölge ülkelerinden gelen yabancı taraftarlar bu eyleme başvuruyordu.

FUTBOL KULÜPLERİ DE CEZALANDIRILABİLECEK

BBC’nin haberine göre, Arjantin’in Sporda Şiddeti Önleme Kurumu, konuya ilişkin açıklamasında, banknot yakma ve yırtma eylemlerinin halihazırda yürürlükte olan yasalarca spor etkinliklerde ‘kavgaya teşvik’ suçunu teşkil ettiğini belirterek söz konusu eylemleri ‘kamu düzenini bozacak provokasyonlar’ olarak niteledi. Bu bağlamda, ilgili yasaları ihlal ettiği tespit edilen kişiler bundan böyle kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınacak; destekledikleri futbol takımları da sorunun sürmesi durumunda cezalandırılabilecek.

ENFLASYON YÜKSELİYOR, PESO DEĞER KAYBEDİYOR

Arjantin’in yıllık tüketici enflasyonu son yıllarda ciddi bir artış göstermiş, bu yılın başında da yüzde 100 seviyesini aşmıştı. Bloomberg’in aktardığına göre, yıllık enflasyonun yüzde 116’ya ulaştığı ülkede Arjantin pesosu da döviz karşısında büyük bir değer kaybı yaşadı. Arjantin, bu bağlamda şubat ayında 2000 pesoluk yeni banknotları piyasaya sürmüştü. Ülkenin en büyük banknotu, mevcut kurda 189,04 Türk Lirası’na tekabül ediyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx