‘’Şaka Yaptım” Manipülasyonu

Açıkçası ben hiç sevmiyorum ‘Şaka yaptım.’ cümlesini, ne siz kullanın ne de başkasının kullanmasına izin verin. 

Çünkü narsistlerin yaptığı kötülüğü, saçmalığı örtmek için kullandığı bir manipülasyon tekniğidir.  

Şaka adı altında sizi zayıflatmaya ve aklınızı karıştırmaya çalışıyor. Sizde yapamadığı değişiklikleri şaka adı altında yaparak resmileştiriyor.

Birisinin yaptığı şakadan rahatsız oluyorsanız bu şaka değildir.

Toplum içerisinde narsist eşiniz gereksiz esprilerle sizi küçümser, sonra sizin keyfiniz kaçar ve tepki gösterirsiniz. Şakaları genellikle bel altı, dış görünüşünüzle alakalı, zekânızla ilgilidir. “Ne anlar eşim onlardan, cahil o, bir şey bildiği yok, anca boş boş yorum yapar, kuru gürültü yapıyor işte, ha ha bak senden daha güzel, çocuk senden akıllı he, orospu gibi dolaşma’’ gibi akıl almayacak espriler yapar. Bu tarz ifadeleri kim duysa keyfi kaçar. Zaten narsist genel anlamda düşünmeden konuşur, karşıdaki ne hisseder diye düşünmeden, tartmadan her istediğini söyler. 

Etrafta çok fazla duyduğum dış görünüşle yapılan gereksiz şakalar “Aa.. ayı gibi olmuşsun, çirkin ördek yavrusu seni, kürdan gibisin’’. Daha sonra siz gidip bu insana tepki gösteriyorsunuz. “Dış görünüşüm hakkında yorum yapma, sana ne ki benim kilomdan…’’ gibi tepki veriyorsunuz. Bu da en doğal hakkınız. Tabii narsist bunu saldırı olarak görür. Çünkü narsist bunu söyleyeme hakkı olduğunu düşünür. O empati kurmayı beceremediği için söylediği laftan üzüleceğinizi düşünmez sonra size der ki “Şaka yaptık be, amma da abarttın, eleştiriye de açık değilsin.’’ bu şekilde kendisini temize çıkartmaya çalışacaktır.  

Şaka bu şekilde yapılamaz, bir şeyden rahatsız oluyorsanız o iş şaka değildir. Bir başkası eğlenecek diye başkası rezil olup, utanmamalı, üzülmemelidir. Birisinin eğlencesi başkasının hüznü olmamalı. Şaka yapmanın bin bir güzel yanı varken, bu tarz rahatsız olduğunuz şaka türlerini asla kabul etmeyin. Çünkü bu tarz şakalara göz yumduğunuzda ardı arkası kesilmiyor.

Diğer en sık duyduğum şaka türü ise aldatma üzerine kurulan espriler oldu. Örneğin ‘’Senin dışında üç tane daha eşim var.’’ der ama bunun sizde ne kadar etki edeceğini düşünmez. Sonra gelir  “Off ne abarttın ama şaka olduğu belli değil mi?’’ der. Ya da eski sevgilileriyle espri adı altında sizi kıyaslar. “Eski sevgilim daha güzel yemek yapardı.’’ der ama bunda gülünecek hiçbir yan yoktur.

Bu durumda ilk yapmanız gereken öfkenizi sakinleştirmek, onun için sakin bir yere geçip nefes egzersizi yapabilirsiniz. Daha sonra size söylediği şeyi düşünüp en sağlıklı nasıl tepki vereceğinizi düşünebilirsiniz.

Ben hayatımdan şaka yaptım kelimesini çıkarttım, etrafımdaki insanlarda kullandığında ise hemen gözlemliyorum.

Manipülasyon mu, bana zarar mı vermeye çalışıyor, yoksa gerçekten de güzel bir şaka mı yapmaya çalışıyor?  Eğer saçma, rahatsız edici bir şaka ile karşılaşırsam “Bu davranış beni rahatsız ediyor, lütfen bu tarz şakaları bana yapmazsan sevinirim, ayrıca senden istediğim ‘şaka yaptım’ kelimesini bana kullanmaman. Çünkü ben bu kelimeyi sevmiyorum ve duymak istemiyorum.’’ diyorum. Siz de bunu söylemekten ve istemekten asla çekinmeyin en doğal hakkınız. Size yapılmasını istemediğiniz şeylere sınır koymak en doğal hakkınız. 

Şaka yaptım manipülasyonun ilk amacı sizi zayıflatmak, özgüveninizi düşürmek. Bu şekilde kontrole daha müsait hale geliyorsunuz. O da bunu çok iyi biliyor ve sizi aşağılamaktan, küçümsemekten asla çekinmiyor. 

Bu ‘’şaka yaptım’’ manipülasyonları belli zaman sonra sizin travmalarınıza dönüşür arkadaşlar. Narsist sizin en iyi yaptığınız şey üzerinden şakalar yaparak orayı baltalamaya çalışır. Örneğin siz resim yapmayı çok seviyorsunuz. Sizin her resminizden size gereksiz yorumlar yapar. ‘’Bir boka benzememiş, burada ne saçmaladın acaba, bunu ufacık çocuk dahi çizer ne var ki…’’ der ve “Şaka yaptım.” diyerek üstünü örtmeye çalışır. İlerleyen zamanlarda yavaş yavaş resim yapmayı bırakırsınız. Çünkü bunca küçümsemeyi duymak istemezsiniz. Bir zaman sonra çok sevdiğiniz şeyi rafa kaldırmışsınız, tozlar içinde tekrar elinize almanızı bekler. Ama süreç öyle olmaz. Siz artık başkasının resim yaptığını dahi gördüğünüzde travmalarınız tetiklenir ve o günlerde yaşadığınız şeyleri tekrar yaşarsınız. Resimle olan öfkeniz iyice artar. Resim görmeye dahi dayanamazsınız. Narsist bu noktada istediğini elde etmiş olur.  Savaşın galibi o olur. O sizin zayıf halinizden keyif alıyor.

Lütfen size mutluluk veren aktivitelerden asla vazgeçmeyin. Narsist onu kötülüyor ya da şaka yapıyor olsa dahi siz, keyif alıyorsanız ya da mutluysanız bırakmayın. Narsistin bu tarz şakaları yapmamaları gerektiğini hatırlatın…

Instagram

Youtube

X

Tiktok

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx