Venedik Bienali’nde İsrailli sanatçıdan protesto: ‘Ateşkese kadar açılmayacak’

İtalya’daki Venedik Bienali’nde İsrail’i temsil eden sanatçı Ruth Patir, 16 Nisan Salı günü bir açıklama yaparak, Gazze’de bir ateşkes ve rehine takası anlaşmasına varılana kadar Bienal’deki İsrail pavyonunu açmayı reddettiğini duyurdu. Bienal’deki ulusal İsrail pavyonunun kapısına da “İsrail pavyonunun sanatçı ve küratörleri, sergiyi ateşkes ve rehine anlaşmasına varıldığında açacak” yazılı bir tabela asıldı.

Reuters’ın aktardığına göre, Instagram hesabından açıklama yapan Patir, “Sanat için zamanın kayıp olduğunu hissediyorum… Eğer bana bu kadar dikkate değer bir sahne verildiyse bunun sayılmasını istiyorum” diye yazdı. Patir, kültürel boykotlara karşı olduğunu ifade ederek, “Çığlıklarında yanlarında durduğum kişilerle sesimi yükseltmeyi tercih ediyorum: Ateşkes şimdi, insanları esaretten geri getirin. Artık katlanamıyoruz.”

9 BİN İSİMDEN ÇAĞRI: İSRAİL, BİENAL’E ALINMASIN

Şubat ayında da aralarında sanatçı ve müze müdürlerinin de olduğu yaklaşık 9 bin kişi ortak bir açıklamaya imza atarak İsrail’in Bienal’in dışında bırakılmasını talep etmiş ve İsrail’i Ekim 2023’ten bu yana abluka ve saldırı altında tuttuğu Gazze’de soykırım yapmakla suçlamıştı. İsrail suçlamayı reddederken, Bienal’in organizatörleri ile İtalya hükümeti, İsrail’e söz konusu sanat etkinliğinde ‘alan verilmesinin hayati olduğunu’ ifade etmişti.

Venedik Bienali, bu yıl 20 Nisan-24 Kasım tarihleri arasında 90 ülkenin bienal pavyonlarına ev sahipliği yapacak. Patir, 2023 yılında İsrail Kültür Bakanlığı’nın atadığı profesyonel sanatçılardan oluşan bir panel tarafından İsrail’i Venedik Bienali’nde temsil etmek üzere seçilmişti. İsrail’in Bienal’deki sergisi, kısmen İsrail hükümeti tarafından finanse ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx