Vicdanını dinledi, 46 yıl hapis cezası aldı

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, yaklaşık altı yıl önce Facebook’ta “aktif kredi” adlı bir sayfa açarak 14 kişi toplamda 650 lira dolandıran İbrahim Kara’nın vicdan azabı duyarak kendisini ihbar etmesi sonucu şuanda cezaevinde olduğunu ve 46 yıl 8 ay hapis cezası aldığını yazdı.

Kara’ya ‘bilişim sistemleri araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçundan Bursa 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını, para gönderen 14 kişiden 4’ünün şikâyetçi olduğunu belirten Saymaz, yaşananları şöyle aktardı:

“Dava görülürken Kara, İzmir Dikili’de bir devremülk sitesinde işçiydi. İstanbul’da baba evine gönderilen tebligat geri döndüğü için gözaltına alındı. İfadesinde şöyle dedi: ‘Daha önce Facebook’ta dolandırılmıştım. O sinirle böyle bir şey yaptım. Pişman olup polise başvurdum. Bütün dokümanları verdim. Haber vereceklerini söylemişlerdi, haber alamadım. Mağdurlara ulaşamadım. Mağdurların zararını karşılamak isterim.’

Ancak mahkeme, Kara’ya bu zararı ne şekilde karşılayacağını söylemedi. Mahkeme bir sonraki duruşmada, her suçtan ayrı ayrı ceza vereceğini, Türk Ceza Kanunu’nun 168. maddesinin ‘i’ fıkrasını uygulamayacağını bildirdi. Bu şu demekti: Sanık dava açılmadan önce pişmanlık gösterip zararı karşılarsa ceza üçte ikiye indirilir.

Kara, gidip kendisini ihbar ettiği ve zararı karşılamak istediğini söylediği halde Emniyet’te ‘Parayı şuraya yatır’ diye yol gösterilmediği için haktan yararlanamadı! Şikâyetçilerin banka hesap numaralarını bilmediği için kendisi de ödeyemedi. Daha doğrusu mahkeme tarafından parayı nereye yatıracağının söyleneceğini sanıyordu. Nitekim 14 Ocak 2021’deki duruşmada ‘Vicdanen rahatsız olduğum için kendim gidip polise anlattım. Bu insanların parasını ödemek istiyorum’ dedi. Yargılama, Kara’nın haberi olmadan 13 Nisan 2021’de sonuçlandı. Her bir dolandırıcılık suçundan 3 yıl 4 ay hapis ve 80 TL para cezası verildi. Toplam 46 yıl 8 ay! Bu karar Kara’nın MERNİS’te kayıtlı ev adresine değil, anne ve babasının evde olmaması ihtimaline binaen ihtiyaten bildirdiği ağabeyine ait markete gönderildi. Tebligat marketten dönünce karar ilanen tebliğ edildi. Oysa MERNİS’te kayıtlı evine göndermiş olsa belki tebligat eline ulaşacaktı. Karara itiraz edilmediği için cezası kesinleşti. Kara, 26 Eylül 2023’te ailesini ziyaret için geldiği İstanbul’da havalimanında gözaltına alınarak, Ümraniye Cezaevi’ne kondu.”

Avukat Muhammet Peçe, “Kara’nın suçu meslek edinmemiş olduğu ve dürüst bir şekilde mahkemeye yaklaştığı göz önünde bulundurulduğunda, adaletin bu denli acımasız olması düşündürücüdür. Mantığı ve vicdani izahı olmayan bu ceza İbrahim’i bir katilden, uyuşturucu satıcısından, sapıktan, teröristten ve milyon dolarlık dolandırıcılık ve hırsızlık suçu işleyenlerden daha uzun süre hapiste tutmayı hedefliyor” diyerek tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx