Viranşehir’de ilk Çarşema Sor kutlaması

Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Burç kırsal mahallesinde yaşayan Êzîdîler, ilk defa kitlesel olarak Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı. Kültür Evi önünde yapılan kutlamaya çok sayıda Êzidînin yanı sıra farklı inançtan birçok kişi de katıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Devrim Demir, Viranşehir Belediye Eşbaşkanları Bedriye Yorgun ve Serhat Dicle İnan da kutlamaya katılarak, Êzîdîlerin bayramını kutladı.

Kutlamada, misafirlere çeşitli ikramlar sunuldu. Kadınlar ve çocuklar yöresel kıyafetlerle kutlamaya katıldı. Kutlamada konuşan Yaşar Burç, Viranşehir’de ilk kez kitlesel kutlanma yapmaktan mutlu olduklarını söyledi. Êzidî pirlerinden Şükrü Sümer, Çarşema Sor ve Êzîdî inancı ile ilgili bilgiler paylaşarak, herkesin bayramını kutladı.

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Devrim Demir, Êzîdîlerin 74 fermana karşı direnerek bayramlarını kutladığını kaydetti. Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ise Êzîdîlerin maruz kaldığı katliamlara işaret ederek, “Êzîdî halkı kadim bir halk. Kültür ve inançlarına her zaman sahip çıktılar” diye kaydetti.

Konuşmaların ardından bayram yemeği yenildi. Kutlamada Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Ardından Êzîdîler için kutsal olan Tewafa Xerke ve Berat ibadeti gerçekleştirildi. Sanatçı Azad Bedran’ın seslendirdiği şarkılarla kutlama sona erdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx