Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Erdoğan’la görüşmenin atmosferi iyiydi

Bu videoyu izlemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin

AA & Ensonhaber

Litvanya’daki NATO Zirvesi’nin en önemli görüşmelerinden birine, Türkiye ve Yunanistan tarafından imza atıldı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

Yunan basınında Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin olumlu havada geçtiğine dair ifadeler yer alırken, iki ülkenin yeni dönemin kapısını aralama fırsatı yakaladığı kaydedildi.

Miçotakis, görüşmenin en önemli sonucunun her iki liderin pozitif bir bakış açısıyla tekrar yakınlaşma isteğini göstermesi olduğunu kaydetti.

İyi bir atmosferde geçti

Erdoğan ile NATO marjındaki ikili görüşmesinin iyi bir atmosferde geçtiğini vurgulayan Miçotakis, Yunan gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:

Görüşmemiz, hem benim hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk-Yunan ilişkilerinin yeniden başlamasına ilişkin niyetimizi ve önümüzdeki aylarda nasıl hareket edip, nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi bir kez daha ortaya koydu.

“Görüşmenin en önemli sonucu bu”

Miçotakis, Erdoğan ile Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kapsamında, Selanik’te tekrar buluşmayı planladıklarını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

Bu, Türkiye ile aramızdaki önemli sorunların sihirli bir şekilde çözüldüğü anlamına gelmez ancak her iki liderin pozitif bir bakış açısıyla tekrar yakınlaşma isteğini gösterdiğine inanıyorum ve bana göre görüşmenin en önemli sonucu budur.

İlişkiler 3 temel eksende ilerleyecek

Türkiye ve Yunanistan arasında daha iyi bir iş birliği niyetinin siyasi diyalog, güven artırıcı önlemler ve pozitif gündem olmak üzere 3 temel ekseni bulunduğunu kaydeden Miçotakis, dışişleri bakanları rehberliğinde yürütülecek siyasi diyalog çerçevesinde önemli jeopolitik konular ve deniz yetki alanları, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı gibi konuların ele alınacağını kaydetti.

Miçotakis, pozitif gündem çerçevesinde ise ekonomi, enerji, sivil korunma gibi farklı alanlarda iş birliğine gidileceğini belirtti.

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin, AB Konseyi’nde ele alınacağını dile getiren Miçotakis, Türk-Yunan ilişkilerindeki yakınlaşmanın, Türkiye’nin aynı zamanda AB’ye yakınlaşmasına da yardımcı olacağını ifade etti.

“Erdoğan’ın samimiyetine şüpheyle bakmıyorum”

Miçotakis, Türkiye ile ilişkilerin en zor döneminde bile Batı’yla, AB ile, ABD ile karşıt bir Türkiye’nin, Yunanistan’ın stratejik çıkarlarına uygun olmadığını defalarca söylediğine işaret ederek şöyle konuştu:

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de benim yeni görev süresinin henüz başında olduğumuzu bir kez daha söylemek isterim ve şu an kendisinin samimiyetine ve niyetine şüpheyle bakacak hiçbir nedenim yok.

Fransa’dan ilk fırkateyn eylül sonu suya indirilecek

Zirve çerçevesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesine de değinen Miçotakis şöyle dedi:

Eylül sonunda, her şey yolunda giderse, şu an Lorient tersanelerinde inşa edilen ilk fırkateyni denize indireceğiz.

Miçotakis, Yunanistan’ın silahlanma programlarının sadece Türkiye ile rekabet prizmasından görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, aynı şeyin Türkiye’nin silahlanması için de geçerli olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx